Objavljeno: 9 maja, 2022
V času pandemije COVID-19 se nas je večina posluževala spletnih oz. online sestankov prek storitev Zoom, Skype, Microsoft Teams in Google Meet, če naštejemo le najpogostejše. Od vseh storitev pa je ravno Zoom najbolj zanimiv, saj odpira vprašanje, koliko časa traja Zoom sestanek. Zakaj sploh govorimo o trajanju Zoom sestanka pa v nadaljevanju.
Na kratko o Zoomu
Zoom je platforma za spletno sestankovanje, komuniciranje, sodelovanje in organizacijo spletnih delavnic in predavanj. Zoom omogoča klasične spletne video in glasovne klice z možnostjo besedilnega klepeta, deljenja zaslona, upravljanja z datotekami, uporabo virtualnih ozadij in snemanja sestankov.
Zoom je pridobil na priljubljenosti ravno v času izbruha pandemije COVID-19 zaradi treh razlogov. Prvič, uporaba platforme je brezplačna, dodatno pa sodelujoči ne potrebujejo Zoom računa za udeležbo na Zoom sestanku. Neprijavljeni uporabniki imajo dostop do osnovnih funkcionalnosti, z Zoom računom pa dobijo dodatne možnosti upravljanja s svojim računom oz. profilom ter lahko bolj aktivno sodelujejo v spletnem sestanku. Za primerjavo: za uporabo platform Skype in Microsoft Teams potrebujete uporabniški račun, Google pa je šele pred kratkim omogočil uporabo storitve Meet tudi brez Google uporabniškega računa.
Drugič, preprostost uporabniškega vmesnika je povečala dostopnost platforme do te mere, da je Zoom postal primarno orodje za izvajanje pouka na daljavo. Napram ostalim platformam in storitvam ima Zoom za vsako dejanje pa naj bo to izklop videa ali pa dodajanje smeška določen poseben gumb. Konkurenti pa nekatere funkcionalnosti združujejo v podmenije ali dodatne nastavitve.
Tretjič, Zoom omogoča snemanje sestanka. Imeti posnetek predavanja, delavnice ali sestanka je lahko nekaj zelo uporabnega, v kolikor se vsi udeleženci strinjajo s snemanjem in načinom nadaljnje uporabe. V primeru Zooma lahko kdorkoli posname Zoom sestanek in shrani video na svoj računalnik ali napravo. A pozor – v kolikor se odločite sestanek posneti, bodo vsi udeleženci prejeli obvestilo, da želite snemati sestanek.
Želite povečati svojo prodajo, razširiti svoje poslovanje ali pa le izboljšati svoj ugled?
Potem ste na pravem mestu. Kontaktirajte nas še danes, da skupaj preverimo možnosti sodelovanja.
Koliko časa traja Zoom sestanek?
Zaradi vseh zanimivih in uporabnih funkcionalnosti je Zoom ena izmed najpogosteje uporabljenih platform za spletno sestankovanje. Več uporabnikov pomeni večje obremenitve strežnikov in ostale infrastrukture, zato je vpeljava omejitev postala nekaj povsem vsakdanjega. Če se vam je kdaj zgodilo, da je bil sestanek prekinjen po 40 minutah, za to obstaja razlog.
Zoom ponuja več različnih paketov: brezplačnega, profesionalnega (pro), za mala podjetja (small business) in za velika podjetja (enterprise). Med seboj se razlikujejo v nekaj funkcionalnostih (in pa seveda ceni), a bistvena razlika med njimi je v trajanju Zoom sestanka in številu udeležencev sestanka. Najpogostejša dilema, s katero se soočajo uporabniki brezplačnih Zoom računov, je, koliko časa traja Zoom sestanek. Pri tem je potrebno razlikovati dva tipa sestankov: sestanek 1:1 ter skupinski sestanek.
Sestanek 1:1 takorekoč nima časovne omejitve oz. je ta omejitev postavljena na 24 ur. V sestanku 1:1 sta torej le dva udeleženca. Na drugi strani pa imamo skupinski sestanek, v katerem je (na brezplačnem računu) mogoče hkrati gostiti od 3 do največ 100 udeležencev, pri čemer pa lahko takšen sestanek traja največ 40 minut.
Kako podaljšati čas trajanja Zoom sestanka?
Če želite podaljšati trajanje Zoom sestanka, potem imate na voljo tri možnosti. Najbolj očitna je, da zakupite profesionalno Zoom licenco, s katero lahko v skupinskih sestankih sestankujete do 30 ur (op. 30 ur je najvišja časovna omejitev na vseh plačljivih računih). V kolikor pa želite še naprej uporabljati le brezplačno različico, pa imate na voljo dva trika, kako se izogniti nepričakovani prekinitvi Zoom sestanka.
Prvi je, da omejite število udeležencev. Naprimer, če gre za sestanek med naročnikom in izvajalcem, v kolikor je mogoče, poskusite spodbuditi vključevanje v sestanek na isti lokaciji. Torej, če se vi in vaš sodelavec udeležita istega sestanka, se vanj vključita skupaj z eno napravo in ne vsak s svojo. Če se na tak način lahko združijo tudi udeleženci na strani naročnika, ste pravkar pretvorili skupinski sestanek na sestanek 1:1, ki lahko traja do 24 ur.
Drugi trik pa je vezan na primer, ko ni mogoče zmanjšati števila uporabnikov. Tu predlagamo organizacijski namig, pri katerem lahko že vnaprej načrtujete dodatni sestanek, ki se začne 5 min po začetku prvega. Na tak način bodo vsi udeleženci imeli novo povabilo dostopno bodisi v Zoom aplikaciji bodisi na svojem e-poštnem naslovu, s katerim se bodo lahko hitreje priključili novemu sestanku, ki bo pravzaprav le nadaljevanje pretečenega. S tem, ko vnaprej načrtuje morebitno podaljšanje sestanka, se izognete organizacijski zmedi, do katere pride, če vas konec sestanka preseneti. Za vsak primer pa je seveda vedno dobrodošlo nastaviti opomnik tik pred predvidenim potekom sestanka in na to opozoriti vse udeležence.
Želite povečati svojo prodajo, razširiti svoje poslovanje ali pa le izboljšati svoj ugled?
Potem ste na pravem mestu. Kontaktirajte nas še danes, da skupaj preverimo možnosti sodelovanja.