Namestitev vtičnika
Namestitev vtičnika je ena izmed prvih stvari, ki jih naredimo na novi instalaciji WordPress strani. Vtičniki so temeljni gradniki vseh WordPress strani, s katerimi si olajšamo opravila v povezavi s stranjo, hkrati pa dodajamo nove funkcionalnosti, s katerimi nadgradimo uporabniško izkušnjo našega spletišča.
Opozorilo: Nekateri vtičniki med seboj niso povsem kompatibilni. Pri delovanju lahko pride do napak, ki v najslabšem primeru povzročijo nedelovanje spletne strani. Pred namestitvijo in posodobitvijo vtičnika naredite varnostno kopijo.
Izbor vtičnika
Primeren vtičnik zase lahko poiščete neposredno z WordPress nadzorne plošče ali pa prek brskalnika. Pri slednjem si velja zapomniti ime vtičnika, da ga boste hitreje našli na nadzorni plošči. Namestitev vtičnika je mogoča na tri različne načine: 1) prek iskalnika (v tem vodiču), 2) z nalaganjem vtičnika ter 3) prek FTP prenosa na server.
Vtičnik namestimo tako, da v levem meniju kliknemo 1) Vtičniki in 2) Dodaj vtičnik. Odpre se nam 3) vmesnik za iskanje vtičnikov, kjer je prikazanih nekaj najpopularnejših vtičnikov. V 4) iskalni polje vpišemo ime iskanega vtičnika. WordPress nam bo zadetke prikazoval sproti.
Namestitev vtičnika
Med zadetki iskanja se nam pokažejo vsi vtičniki, ki ustrezajo našemu iskalnemu nizu (op. mi smo iskali vtičnik Gutenberg blocks). Za namestitev izbranega vtičnika kliknemo gumb 5) Namesti zdaj, ki se nahaja zraven njega.
Vsak vtičnik je potrebno pred uporabo tudi aktivirati. Takoj, ko je namestitev končana, se gumb Namesti zdaj obarva modro. Za aktivacijo vtičnika kliknemo modri gumb 6) Aktiviraj.
Ob uspešni aktivaciji se nam odpre bodisi seznam vseh vtičnikov ali pa dodatne nastavitve vtičnika (vkolikor jih le-ta ima).
Pri nameščanju vtičnikov bodi pozorni na to, koliko vtičnikov imate že nameščenih in ali vtičnik res potrebujete. Več kot je vtičnikov, večja je verjetnost, da bo prišlo do počasnejšega delovanja vaše spletne strani. Marsikatero spletno funkcionalnost je mogoče doseči brez dodatnih vtičnikov, zato velja razmisliti ali je dodaten vtičnik potreben ali ne.