Oxygen – predstavitev vmesnika
Oxygen je napredni grafični urejevalnik WordPress strani. Zaradi svoje naprednosti in velikega števila možnosti urejanja je lahko včasih zastrašujoč, če nismo povsem prepričani, kako se lotiti urejanja strani.
Predstavitev vmesnika
V osrednjem delu urejevalnika vidimo neposredni 1) predogled strani, ki jo urejamo. Nove elemente dodajamo s klikom gumba 2) Add. Na zavihku 3) Basics se nahajajo najbolj osnovni 4) gradniki. Ko so gradniki vstavljeni, se pojavijo v 5) strukturnem panelu. V kolikor strukture strani ne vidite, jo vklopite s klikom gumba 6) Structure.
Če želite zapustiti urejevalnik, to storite z gumbom 7) Back to WP, kjer izberete možnost WP admin. Če želite shraniti spremembe urejanja, kliknete gumb 8) Save.
Strukturni panel – Structure
Na skrajno desni strani urejevalnika se nahaja 1) strukturni panel Structure, v katerem je prikazana struktura strani ter vsi elementi in gradniki, ki so uporabljeni na strani. Element izberemo tako, da kliknemo nanj. 2) Aktivni element se obarva svetlo modro. V kolikor ima element podelemente, bodo ti vidni v 3) drevesni strukturi pod njem. S klikom ikone »-« lahko drevesno strukturo za določen element poklopimo oz. skrčimo. V kolikor ima element podelemente, bo zraven tega elementa 4) ikona za razširitev elementa. Elemente premikamo tako, da z miško 5) primemo ikono za premik in izbrani element potegnemo na želeno mesto. Če želimo elemente gnezditi, element med vlečenjem potegnemo v desno.
Urejanje elementov
Elemente urejamo in oblikujemo tako, da element najprej 1) izberemo v strukturnem panelu, nato pa se v levem delu urejevalnika odprejo nastavitve zanj. Na zavihku 2) Primary so na voljo najbolj osnovne nastavitve elementa (op. nabor nastavitev se spreminja glede na tip elementa). Za dodatne nastavitve pa kliknemo zavihek 3) Advanced.
Napredno urejanje elementov – Advanced
Na zavihku Advanced imamo dodatne 4) sklope nastavitev. Za elemente lahko nastavljamo ozadje (Background), velikost in razmike (Size & Spacing), postavitve elementov (Layout), tipografijo (Typography), obrobe (Borders) in efekte (Effects). V kolikor že imamo dodane nastavitve v posameznem sklopu, se zraven sklopa pojavi 5) oznaka, ki to označuje.
Brisanje in kopiranje elementov
Najprej 1) izberemo želeni element. Ko je element izbran, se v levem zgornjem delu urejevalnika pojavita dve ikoni. Če želimo kopirati (podvojiti element), kliknemo ikono za 2) podvajanje. Če želimo element izbrisati, kliknemo ikono za 3) izbris. V kolikor smo pomotoma element podvojili ali izbrisali, lahko dejanje 4) razveljavimo ali 5) uveljavimo s pomočjo gumbov v zgornjem delu urejevalnika.