Oxygen: urejanje vsebine
O vtičniku Oxygen smo že nekaj napisali in omenili, da gre za vsestransko orodje za izdelavo spletnih strani. Za izdelavo in urejanje osnovne spletne strani z Oxygen ne potrebujemo programerskega ali oblikovalskega predznanja – le nekaj časa in kakšno Revolver navodilo. Oglejmo si preprosto urejanje vsebine z Oxygen.
Urejanje besedilnih elementov
Urejanje besedila
Za začetek urejanja izberemo element, ki ga želimo urediti. Element izberemo tako, da v predogledu preprosto 1) kliknemo nanj. Izbrani element je obdan z vijolično obrobo in 2) oznako elementa. V tem primeru je oznaka Heading – naslov. Ob kliku želenega elementa se nam v levem razdelku odprejo 3) oblikovne nastavitve.
Vsak element lahko urejamo prek njegovega identifikatorja (id) ali prek CSS razreda (class). V urejevalniku je z barvo označeno, 4) kako urejamo element. Modra barva pomeni, da urejamo identifikator, zelena pomeni, da urejamo razred elementa. POZOR: vkolikor je na elementu izbran 5) razred, to pomeni, da bodo spremembe učinkovale na vseh elementih spletišča, ki uporabljajo ta razred. Če želimo, da spremembe učinkujejo le na izbranem elementu, s spustnega seznama izberemo 6) identifikator in pričnemo z urejanjem.
Osnovne nastavitve so hitro dostopne. Z njimi lahko oblikujemo elemente heading (naslov), paragraph (text/p) in rich text (obogateno besedilo, kamor sodijo tudi različni seznami). Vse osnovne nastavitve za urejanje besedila so dostopne prek zavihka 7) Primary ali 8) urejevalne vrstice, do katere dostopamo z dvoklikom na element, ki ga želimo urediti.
Pri urejanju besedila bodite pozorni na to, kako je le-to optimizirano. Pazite na strukturo vsebine, hierarhična razmerja med elementi in ustrezno uporabo 9) oznak elementov (p, h1, h2, itd.). Več nasvetov za optimizacijo vsebine si lahko ogledate tukaj.
Seznami
Za dodajanje seznama (urejenega ali neurejenega) kliknemo gumb 10) Add in iz razdelka Basics kliknemo gradnik 11) Rich Text. V osrednjem delu dvokliknemo na element zato, da ga lahko oblikujemo.
Odpre se klasični urejevalnik besedila. Pri oblikovanju vsebine si pomagamo z orodji v 12) orodni vrstici. Da ustvarimo neurejeni ali oštevilčeni seznam, kliknemo 13) ustrezen gumb. Ko končamo z urejanjem, shranimo spremembe tako, da kliknemo gumb 14) Save & Close.
Urejanje fotografij
V urejevalniku izberemo fotografijo, ki jo želimo urediti, ali pa dodamo novo. Fotografijo dodamo tako, da kliknemo gumb 15) Add in iz razdelka Visual kliknemo gradnik 16) Image. Kot v primeru besedila, se nam v levem razdelku odprejo hitre nastavitve za fotografije.
Izberemo lahko med vstavljanjem fotografije iz 17) URL naslova ali pa 18) predstavnostne knjižnice. Kaj izberemo, je prepuščeno vašim potrebam, nadaljne nastavitve pa so v obeh primerih enake. Želeno fotografijo vstavimo tako, da kliknemo gumb 19) Browse in iz predstavnostne knjižnice izberemo želeno fotografijo. Fotografiji določimo velikost: izberemo lahko 20) prednastavljeno velikost ali pa velikost določimo sami z definicijo 21) širine in višine. Fotografiji lahko dodamo še 22) nadomestno besedilo, ki pa ga lahko nastavimo tudi v sami medijski knjižnici.
Pri vstavljanju fotografij bodimo pozorni na zakonitosti optimizacije fotografij za rabo na spletu.