Objavljeno: 16 marca, 2022
Zasebnost na spletu je vedno aktualna tema, v povezavi s katero pa se pojavlja tudi pojem VPN. Čeprav lahko za svojo zasebnost na spletu poskrbite na več različnih načinov (razkrivate čim manj osebnih podatkov, pazite, katere strani obiskujete, katere piškotke sprejmete itd.), pa je zagotavljanje zasebnosti na spletu s pomočjo VPN-ja vse bolj priljubljeno.
Kaj je VPN?
VPN pomeni ang. Virtual Private Network oz. navidezno zasebno omrežje. Njegov namen je, da uporabniku omogoči varno in zasebno brskanje po spletu. VPN-ji so se najprej uporabljali v poslovnem svetu, kadar so podjetja potrebovala varno povezavo za prenos občutljivih informacij. Danes pa VPN-je uporabljajo tudi navadni uporabniki za različne potrebe.
Kdaj uporabiti VPN?
VPN je mogoče uporabljati za različne namene, pri katerih želite, da nihče ne vidi vaših podatkov in ne ve, kaj pravzaprav si ogledujete. Trije takšni primeri so: šifriranje podatkov za večjo zasebnost na spletu, izogibanje lokacijskim omejitvam ter uporaba javnega Wi-fi omrežja.
Zasebnost na spletu je mogoče zagotoviti s šifriranjem podatkov. Prepričanje, da »nekdo vidi, kaj počnete na spletu« ni iz trte izvito. Vaš ponudnik internetnih storitev lahko brez vaše vednost zbira vašo zgodovino brskanja, četudi brskate po spletu v načinu brez beleženja zgodovine. V najslabšem primeru vam lahko na podlagi zgodovine brskanja tudi omeji dostop do internetnih storitev ali pa omeji hitrost prenosa.
Izogibanje lokacijskim omejitvam ali »Ta video ni na voljo v vaši regiji/državi«. Priznajte, vsaj enkrat ste že naleteli na to ljubo obvestilo, da želena vsebina ni na voljo v vaši državi. Nekatere vsebine so lokacijsko omejene tako, da so dostopne le uporabnikom s specifičnim IP naslovom. Z uporabo VPN-ja lahko svoj IP naslov navidezno spremenite v takšnega, ki ga ponudnik vsebin dovoljuje in si tako ogledate omejeno vsebino.
Uporaba javnega Wi-Fi-ja predstavlja eno izmed večjih nevarnosti za uporabnike. Na javni Wi-Fi se lahko poveže kdorkoli in v kolikor je omrežje slabo konfigurirano, tudi vidi vse ostale uporabnike, ki so povezani na Wi-Fi. S seznamom uporabnikov (oz. v tem primeru – povezanih naprav) pa lahko spletni hekerji z lahkoto dostopajo do podatkov na vaši napravi. Uporaba VPN-ja je zelo zaželena takrat, kadar uporabljate javni Wi-Fi na način, da prek njega pošiljate pomembne podatke (npr. e-maile) ali pa se prek njega prijavljate v spletne storitve (kot je npr. Facebook).
Želite povečati svojo prodajo, razširiti svoje poslovanje ali pa le izboljšati svoj ugled?
Potem ste na pravem mestu. Kontaktirajte nas še danes, da skupaj preverimo možnosti sodelovanja.
Prednosti in slabosti VPN-jev
Največji prednosti uporabe VPN-ja sta varovanje vaših podatkov ter možnost dostopanja do lokacijsko omejenih vsebin. Slednje je še posebej dobrodošlo, če potujete v državo, iz katere težko dostopate do vsebin iz svoje matične države. Glavni slabosti VPN-jev pa sta, da lahko zelo upočasni vašo internetno povezavo ali pa pravzaprav ne varuje vaših podatkov, temveč jih celo prodaja naprej – slednje se pogosto dogaja pri VPN-jih, ki se oglašujejo kot »brezplačni«. Obe slabosti pa je mogoče omiliti tako, da se odločite za plačljivo VPN storitev, v kolikor bi jo potrebovali.