Objavljeno: 10 februarja, 2023
Chatboti oz. klepetalni roboti niso nič novega v spletnem prostoru. Prisotni so že vrsto let v različnih sektorjih z namenom pospeševanja prodaje, odgovarjanja na pogosto zastavljena vprašanja in izboljšanja uporabniške izkušnje. Novembra 2022 pa je podjetje OpenAi lansiralo povsem nov klepetalni robot – ChatGPT, ki je osnovan na umetni inteligenci. O moči umetne inteligence smo že pisali v preteklem blogu o AI umetnosti, tokrat pa se posvetimo naprednemu klepetalniku ChatGPT.
Kaj je ChatGPT?
ChatGPT je model (zelo poenostavljeno pa napreden klepetalni robot), ki s pomočjo umetne inteligence z uporabnikom komunicira na pogovoren način. Interakcija z njim poteka v obliki pogovora – dialoga, v katerem klepetalnik odgovarja na vprašanja. A ChatGPT počne več kot le odgovarja na vprašanja.
Prvi klepetalni roboti so bili v svojem delovanju in zmogljivostih zelo preprosti. Praviloma je šlo za matriko vnaprej določenih vprašanj z vnaprej določenimi odgovori. Kasneje so postale matrike kompleksnejše z verižnimi in gnezdenimi odgovori. Sčasoma pa so se klepetalni roboti »naučili« odgovarjati tudi na vprašanja, ki so jih uporabniki sami zastavljali.
ChatGPT je več kot klepetalni robot
Če je večina klepetalnih robotov odgovarjala s pomočjo vnaprej določenih kombinacij vprašanj in odgovorov, pa ChatGPT deluje na povsem drugačen način. Ne le, da je s ChatGPT mogoče imeti pogovor, v katerem klepetalnik prepozna, kaj smo ga vprašali, temveč je sposoben razumeti tudi zelo kompleksa vprašanja. Še več – klepetalnik lahko pomaga tudi pri svetovanju, kako popraviti programsko kodo, ki ne deluje.
A njegove zmogljivosti niso vezane le na bolj tehnično sfero. ChatGPT se kot resnična oseba odziva na besedilo, ki mu ga uporabnik pošlje. Tako naprimer odgovarja na dodatna vprašanja, prizna svoje napake ali pomanjkljivo znanje in odgovore z določenega področja, konstruktivno izpodbija napačne trditve, dodatno pa tudi zavrne vse neustrezne zahteve, ki bi lahko bile moralno ali kako drugače sporne.
Kot zanimivost – ChatGPT je v odgovoru zmožen sestaviti dolge, smiselne bloke besedila, ki so jih ameriški študentje s pridom uporabili pri pisanju esejev. Zato je na nekaterih ameriških šolah in univerzah njegova uporaba prepovedana, čeprav uradno sploh še ni objavljen.
Zmanjkuje idej za pisanje vsebin?
Potem ste na pravem mestu. Za vas in vaše podjetje pišemo zanimive vsebine, ki jih lahko uporabite na spletni strani, v spletni trgovini ali pa na družbenih omrežjih.
Kako ga lahko preizkusite?
ChatGPT je v svoji preizkusni fazi brezplačen za uporabo, saj se s pomočjo umetne inteligence še vedno »uči« odgovarjati na različna vprašanja uporabnikov. Trenutno ga lahko brezplačno preizkusite na strani https://chat.openai.com, če ChatGPT ni preveč obremenjen v danem trenutku. Za uporabo potrebujete zgolj Gmail ali Microsoft račun, s katerim se prijavite v sistem, nato pa lahko začnete pogovor s klepetalnikom.
