Objavljeno: 9 septembra, 2022

Da, prav ste prebrali – umetna inteligenca (ang. AI – artificial intelligence) je zmagala na umetniškem natečaju, na katerem so sodelovali resnični umetniki. To odpira vrsto vprašanj, med drugimi tudi to ali s(m)o oblikovalci sploh še potrebni.

Umetna inteligenca v umetnosti

Umetna inteligenca prodira v vse sfere našega življenja. Od pametnih asistentov (kot sta npr. Siri in Alexa) do naprednih storitev in sistemov, ki uporabljajo umetno inteligenco za pomoč uporabnikom pri doseganju zastavljenih ciljev.

Umetna inteligenca je prodrla tudi na področje umetnosti in designa. Že dolgo poznamo Googlove in Facebookve pametne algoritme za prepoznavanje fotografij in njihove vsebine (npr. oseb na njih), ki so bili postopoma integrirani tudi v aplikacije in storitve, ki jih uporabniki vsakodnevno uporabljamo, a le redko pomislimo, da je v ozadju tega umetna inteligenca.

Umetna inteligenca v umetnosti (oz. v ustvarjanju grafičnih in umetniških del) je dostopna v generatorjih DALL-E 2, MidJourney in Stable Diffusion. Ti generatorji so zmožni ustvariti slike in fotografije zgolj na podlagi besedilnih pozivov. Uporabnik generatorju pove oz. napiše, kaj želi prikazati na sliki ali fotografiji, nato pa generator le-to ustvari. In tu ne govorimo zgolj o navodilih kot so »lepa pokrajina s sončnim zahodom in makovim poljem«, saj so omenjeni generatorji zmožni ustvariti tudi prizore kot so »Spužnik Kvadrat v Parizu z Gozdillo« in druge nadrealistične futuristične pokrajine ali pa realistično tihožitje v slogu želenega renesančnega mojstra.

Kako je umetna inteligenca zmagala na umetniškem natečaju?

Sporni dogodek se je pripetil na natečaju Colorado State Fair, kjer je bilo za zmagovalno delo razglašeno Théâtre D’Opéra Spatial avtorja Jasona Allena. Delo prikazuje epski prizor znanstvenofantastične fantazije, na katerem so upodobljene ženske v razkošnih in stilsko dovršenih oblekah, ki gledajo skozi ogromen okrogel portal. Po podelitvi nagrade pa se je izkazalo, da je avtor svoje umetniško delo ustvaril z umetniškim generatorjem MidJourney.

Zmagovalno delo Jasona Allena, ki je bilo ustvarjeno s pomočjo generatorja MidJourney.
Zmagovalno delo Jasona Allena, ki je bilo ustvarjeno s pomočjo generatorja MidJourney.

Avtor je v bran svojemu delu dejal, da so bili posamezne komponente njegovega dela ustvarjene s pomočjo računalnika, zato je bilo delo umeščeno v kategorijo »Digitalna umetnost«. Avtor trdi, da ob predložitvi svojega dela navedel frazo “via MidJourney” (op. s pomočjo oz. prek MidJourney), vendar se zdi, da je bila le-ta izpuščena, ko je bilo njegovo delo na voljo za ocenjevanje. Ni jasno, ali so sodniki vedeli, da je delo ustvaril generator z umetno inteligenco.

Zmaga dela, ki je plod kreative umetne inteligence, je med ustvarjalci završala, organizatorji in ustvarjalci pa nesluten slučaj pozdravljajo, češ, da ustvarja “odličen pogovor” o izvoru umetnosti.

Ob tem se poraja vprašanje ali s(m)o umetniki in oblikovalci sploh še potrebni ali ne za ustvarjanje ustreznih slikovnih materialov po meri. Hkrati pa je tu vprašanje, kdo je tisti, ki bo prepoznal ali gre za avtorsko delo ali za skupek različnih del, ki jih je generator z umetno inteligenco smiselno združil v celoto.

Ampak to je tema za enega izmed naslednjih blogov.

Grafično oblikovanje za vse vaše potrebe

Želite sebe, svoje podjetje in svojo vsebino predstaviti na vizualno zanimiv način? Na Agenciji Revolver ponujamo celostno storitev grafičnega oblikovanja digitalnih kot tudi tiskanih materialov.